http://www.spolex.com/nowastrona/data/uploads/baner/ban_up_rozlewnictwo.jpg

 

Jest to grupa urządzeń służąca do dekoracji opakowań. Obecnie istnieje bardzo wiele technologii etykietowania opakowań, które dobierane są w zależności od rodzaju opakowań, strategii marketingowej dla produktu, wymagań technicznych. Coraz częściej podstawowym kryterium w niektórych branżach jest elastyczność urządzeń. Odpowiedzią na te wymagania są coraz powszechniejsze urządzenia modułowe. Należy wyróżnić następujące podstawowe systemy etykietowania:

Etykieta samoprzylepna

System ten aplikuje etykiety samoprzylepne. Są one nawinięte na rolkach i w urządzeniu następuje ich odwijanie oraz odklejanie z podkładu. Odklejona etykieta aplikowana jest bezpośrednio na opakowanie. Etykiety tego typu mają bardzo wysokie walory estetyczne i są bardzo powszechnie stosowane.

więcej

Etykieta na zimny klej

Są to urządzenia, które wykorzystują najstarszą metodę etykietowania. W dalszym ciągu bardzo popularne i dają szerokie możliwości. Etykiety w tych urządzeniach są wycięte i przygotowane w stosach. W tej formie umieszczane są w maszynie. Urządzenie pobiera z magazynku etykiety za pomocą paletki. Paletka przed pobraniem przejeżdża przez walec klejowy i dzięki temu pobrana etykieta posiada na sobie klej. W takiej formie etykieta poprzez bęben transferowy trafia na opakowanie ostateczne. W taki sposób aplikowane są etykiety częściowe.
Dodatkową podgrupą etykieciarek są urządzenia na klej zimny dokoła opakowania. Maszyny te mogą zaaplikować etykietę papierową pokrytą na całej powierzchni klejem.

więcej

Etykieta na gorący klej

Maszyny wykorzystują również gotowe etykiety, które pobierane są z magazynku. Porcja kleju aplikowana jest na początku i na końcu procesu dekoracji. Są to etykiety aplikowane do koła opakowań charakteryzują się mniejszą ilością kleju w porównaniu do technologii na klej zimny.

więcej

Etykieta z roli

W tych urządzeniach etykieta dostarczana jest w formie rolki. Urządzenie odwija etykiety, tnie je w odpowiednim miejscu i następnie aplikuje na opakowaniu. Na początku i końcu aplikacji dozowany jest klej. Tego typu urządzenia są bardzo popularne w szczególności w dekorowaniu butelek PET oraz HDPE.

więcej

Najnowsze urządzenia do etykietowania opakowań charakteryzują się budową modułową. Oznacza to, że na jednym stole etykieciarki karuzelowej istnieje możliwość podłączania różnych stacji etykietujących. Dzięki temu każda z wymienionych technologii może być zastosowana na jednej maszynie. Zapewnia to bardzo dużą elastyczność produkcji, oszczędności miejsca, energii oraz dodatkowe możliwości marketingowe.

Urządzenia karuzelowe dają możliwości orientowania opakowań nawet przy dużych wydajnościach. Stosowane systemy orientacji w tym optycznej umożliwiają aplikowanie etykiet w konkretnych miejscach na opakowaniach. Etykieciarki karuzelowe umożliwiają zastosowanie przez klienta etykiety akcyzowej (tzw. banderoli).
 

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Więcej

Serwis

Serwis maszyn i linii produkcyjnych

Więcej

Oferta

Oferujemy szeroki zakres maszyn produkcyjnych.

Więcej